Yükseköğretim Kurumu(YÖK) tarafından düzenlenen “2020 Engelsiz Üniversite Ödülleri” kapsamında engelli bireylerin eğitime tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için başarılı çalışmalar yapan üniversitelere "Engelsiz Program Nişanı" verildi. Bu doğrultuda bünyesinde bulundurduğu 61 bölüm ve programı farklı engel grupları tarafından erişilebilir hale getiren Anadolu Üniversitesi, tüm bu alanlarda nişan almaya hak kazanarak birinci oldu.

Üniversitelerin engelli öğrencilere sunduğu eğitimin kalitesinin ve imkanların değerlendirildiği organizasyonda, kampüsler ve fakülteler için başvurular alındı. Mekân, eğitim ve sosyokültürel faaliyetlere erişilebilirlik gibi kategorilerin değerlendirilmesinin ardından 4 üniversiteden toplam 66 program “Engelsiz Program Nişanı” almaya layık görüldü. Görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu, zihin engelli ve bedensel engelli gibi farklı engel gruplarını kapsayan kategorilerde Açıköğretim Sistemi’ne bağlı 60 program üzerinden nişan almaya hak kazanan üniversite, ayrıca örgün olarak eğitim yürütülen Grafik Bölümü de işitme engelli kategorisinde aynı ödülü aldı.

Nişan alan 66 programdan 61 tanesi Anadolu Üniversitesi’nden

Dezavantajlı öğrenciler için eğitim kalitesini ve sunulan imkanları en üst düzeyde tutan Anadolu Üniversitesi, nişan almaya hak kazanan 66 programdan 61 tanesini çatısı altında bulunduruyor. Bunlara ek olarak öğrenciler için sesli kitap, altyazı, okuyucu ve işaretleyici desteği gibi pek çok hizmet sunan üniversite, engelsiz erişim menüsü ile görme engelli öğrencilerin faydalanabileceği sayfanın okunaklı hale getirilmesi ve seslendirme gibi olanaklar sağlıyor. Engelsiz destek web sitesi, engelli öğrenci çalıştayı, görme ve işitme engelliler korosu gibi çalışmaları da hayata geçiren Anadolu Üniversitesi, kampüs içerisinde ve dışarısında engelleri ortadan kaldırıyorG?nderen: haber