19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Üniversitemizde Kurumsal İletişim Birimi ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığı'nın eşgüdümünde internet üzerinden yapılan iki etkinlikle kutlandı. 

Birinci etkinlik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Cafer Arslan küratörlüğünde düzenlenen Milli Egemenliğin 100.Yılı, Millî Mücadelenin Başlangıcının 101.Yılı Sanat ve Tasarım Sergisiydi. 37 sanatçının, 54 eserinin yer aldığı serginin açılışında konuşan Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, katılımcıların 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı ve sergiye katkı sağlayan herkese teşekkürlerini iletti. 

Aynı gün gerçekleştirilen ikinci etkinlik ise Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. T. Hikmet Karakoç’un danışmanlığında Anatolia Aero Design İnsansız Hava Aracı Takımı’nın fotoğraflarından oluşan “İstikbal Göklerdedir” sergisiydi.

"İstikbal Göklerdedir"

Sergi Açılışı yine Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu’nun konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasında Prof. Dr. Döğeroğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının ruhuna uygun olarak, gençlere güvenildiğinde ve imkân verildiğinde, yeni başarı hikayelerinin yaratılabileceğini; başarıya sıkı ve disiplinli bir çalışmanın yanı sıra, ekip çalışması ile ulaşılabileceğini belirtti.  

Çok sayıda katılımcıyla gerçekleşen sergin açılışında, takımın akademik danışmanı Prof. Dr. T. Hikmet Karakoç ve Danışman Yardımcısı Öğr. Gör. Emre Özbek aracılığıyla tek tek fotoğraflar sergilenirken fotoğrafların hikayeleri de izleyenlere sundu.

Sergide 2011’de kurulan ekibin, günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında kazandıkları önemli dereceleri, fotoğraflara yansıyan karelerle tanıtıldı. Bunlardan bazıları, 2017’de ABD’de düzenlenen SAE Aero Design East yarışmasıyla ülkemize kazandırdıkları ve 2018 yılında düzenlenen Teknofest TUBİTAK UAV yarışmasında kazandıkları birincilik ödüllerinden oluşuyor. Takımın bu birincilik ödülleri dışında, 2015 yılından beri yurt içinde ve yurt dışındaki yarışmalarda kazandığı dereceler de fotoğraflarla izleyenlere anlatıldı. Serginin son karesinde, 9 yıllık geçmişi bulunan takımın bundan sonraki hedefleri ve gerçekleştirilmesi planlanan AR-GE proje başlıkları sunuldu.

Serginin en önemli mesajı, sergiyi izleyen gençlere, bir “başarı hikâyesi”ni fotoğraflarla sunarak onları yeni başarılara motive etmek oldu.

Anatolia Aero Design Takımı’nın çeşitli havacılık yarışmalarında alınan fotoğraflarının tanıtımının ardından izleyenlere söz verilerek, görüş ve katkıları alındı. Havacılık sektörüne tamamı yerli ilk eğitim ve yolcu uçaklarını kazandıran Nuri Demirağ'ın torunu Prof. Dr. Banu Onaral ve ATAP A.Ş. Genel Müdürü Emekli Hava Tümgeneral Fazıl Aydınmakina da katılımcılar arasındaydı. Onaral ve Aydınmakina gençlerin havacılıkla olan ilgileri, başarıları ve tutkularıyla gurur duyduklarını belirtip gençleri tebrik ettiler. Bahçeşehir Koleji Kampus Müdürü Canan Madenoğlu ise Anatolia Aero Design Takımı’nın lise öğrencilerine eğitim ve proje katkılarını anlatarak teşekkür etti.

Sergi, Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu’nun kapanış konuşmasının ardından, saat 19:19’ da İstiklal Marşı’nın hep birlikte söylenmesi ile sonlandırıldı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen sergiler, Covid-19 Pandemisi tedbir faaliyetleri kapsamında Zoom Meeting platformunda çevrimiçi olarak katılımcılarla buluştu.G?nderen: haber