Eskişehir Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından “Bauhaus’a Yüzyıl Sonra Yeniden Bakmak” semineri, 11 Nisan Perşembe günü düzenlendi. Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, İstanbul Şehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Uğur Tanyeli konuşmacı olarak yer aldı. Eskişehir Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Çabuk’un da katıldığı seminere öğretim elemanları ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Bauhaus’un yüzüncü yılını doldurmuş bir kurum olduğunu ifade eden Prof. Dr. Abdullah Uğur Tanyeli, “Bauhaus dünyadaki en ilginç tasarım öğretimi kurumlarından bir tanesi. 1919 yılında kurulmuş ve 1933 yılına kadar eğitim hayatına devam etmiş bir okul. Hayatı 15 sene süren ve hiçbir zaman iki yüzden fazla öğrencisi olmayan bu okul, dünya tasarım tarihinin belki de en önemli kurumlarından bir tanesi olarak görülüyor.” dedi.

Bauhaus’u anlamak için Bauhaus’tan önceki tasarım eğitimi kurumlarından bahsedilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tanyeli, konuşmasının devamında tasarım eğitimi alanının tarihsel gelişiminden bahsetti.

Seminer, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.G?nderen: haber