“İstiklal ve İstikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u Anma ve İstiklal Marşı´nın kabulünün 98. yıldönümü coşkuyla kutlandı.”

Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp sunduğu programa, Vali Vekili Bekir Şahin Tütüncü, Vali Yardımcısı Dr. Erdinç Yılmaz, Odunpazarı Kaymakamı Hakan Bilgin, İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, kamu kurumlarının müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. ‘İstiklal Marşı bu topraklardaki bin yıllık varoluşumuzun özetidir’ diyerek konuşmasına başlayan Vali Vekili Bekir Şahin Tütüncü, “İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabul edilişinin 98’nci yıl dönümü ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliğinde sizleri en içten duygularımla selamlıyorum” dedi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Hakan Cırıt ise konuşmasında “Atalarımızın büyük fedakârlıklarla, canları pahasına koruduğu bu aziz vatan bizlere bir emanettir. Almış olduğumuz bu emaneti her ne pahasına olursa olsun korumak boynumuzun borcudur. Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan ve bilimin rehberliğinde kendini geliştiren bir nesil ancak bu yüksek idealin sorumluluğunu taşıyabilir. İşte bu nesil Asımın neslidir.” diyerek sözlerine şöyle sürdürdü: “Hem bu yüce destanı yazan şair, mütefekkir, idealist ve millî mücadelenin bir neferi olan Mehmet Akif Ersoy’u, hem de İstiklal Harbinde, Çanakkale’de, Yemen’de, Kut’ül Amare’de, balkanlarda ve 15 Temmuz’da büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için savaşan gazilerimizi ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz.”

Konuşmaların ardından Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan ”Mehmet Akif Kendini Anlatıyor” ve “Milletin Sesinden İstiklal Marşı” adlı oratoryo seslendirildi. Tüm katılımcılar tarafından büyük beğeni toplayan programda zaman zaman duygulu anlar yaşandı.G?nderen: haber