Üniversitemiz İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Sinema ve Gençlik Kongresi (International Cinema and Youth Congress-ICAY) 6-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.  Alt teması “Sinema ve Göç” olan kongrede, 49 katılımcı 10 farklı oturumda 39 bildiri sundu. Etkinliğe ayrıca dört farklı okuldan yirmi lise öğrencisi de katıldı.

Kongrede sinema ve göç, sinema ve temsil, sinema ve gençlik, sinema ve kuram, sinemaya sosyolojik bakış, sinema ve gençlik, sinema ve teknoloji ve genel yaklaşımlar başlıkları altında oturumlar ve belgesel gösterimleri gerçekleştirildi.

6 Mart Çarşamba yapılan açılış töreninde konuşan ICAY Yürütme Kurulu Başkanı  Prof. Dr. E. Nezih Orhon şunları söyledi: “Burada çok sayıda gencin önderliği var ancak başta fakülte Dekanımız olmak üzere, şehir dışından  kongreye katılmak için gelip emek veren bütün katılımcılara, dinleyicilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bunun yanında özellikle Milli Eğitim Bakanlığı İl Teşkilatı’na yardımlarından dolayı teşekkür ederim. Gençlerin gerçekleştirilememiş ve yeri bulunamamış potansiyelini bu etkinlik vasıtasıyla onlara fırsat sunmak istiyoruz. Her sene farklı bir teması olacak bu etkinliğin bu seneki temasını göç meselesi olarak işleyeceğiz.”

İletişim Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Eroğlu ise açılış konuşmasında şöyle konuştu:  “Bu tür çalışmalar sayesinde istiyoruz ki fakültemizin dört bölümünün de dâhil olduğu ortak etkinlikler iz bıraksın ve daha önemlisi bu izler sürdürebilir hale gelsin. İşte bugün benzer bir amacın hayata geçirilmesine ortaklık ve katkı sağlayan çok değerli bir buluşmanın fakülte olarak ortağı durumundayız. Bu kongrede, dünyada ve Türkiye’de sinemanın sürdürülebilir olmasına ve sinema ile ilgili yapılabilecekler konusunda devam eden çalışmalara, belki de sinemanın en özgün hedef kitlesi olarak seyredilecek gençlik boyutu ile yaklaşmak istedik. Kongredeki amacımız sinema ile gençlik arasındaki bağ üzerinden  çalışmaların çok daha özgün bir bağ ile ele alınmasıdır.”

 Lise öğrencilerinden  “Sinema ve Gençlik Paneli”

Üç gün süren kongrede, 7 mart Perşembe günü düzenlenen panelde ise lise öğrencileri bir araya geldi. Sinema ve Gençlik adlı panelde, Özel Eskişehir Bahçeşehir Koleji, MAT-FKB Özel Gelişim Anadolu ve Fen Lisesi, TED Eskişehir Koleji ve Özel Atayurt Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri sunum yaptı.

Prof. Dr. E. Nezih Orhon:  “Sizlerin amaçlarınıza tutkuyla bağlandığınızı görüyorum ve bu yüzden gurur duyuyorum”

Kongrenin kapanış ve ödül töreni 8 Mart Cuma günü yapıldı. Törende konuşan,  Prof. Dr. E. Nezih Orhon, “Bugün bize yaraşır bir şekilde kutlama ve kapanış etkinliği olacak. Bizler sayenizde çok mutlu olduk. Sinema ve Gençlik Kongresine katılan arkadaşlarımda fark ediyorum ki sizi her şeyden ve herkesten daha sıra dışı kılan bir şey var. Sizlerin amaçlarınıza tutkuyla bağlandığınızı görüyorum. Bu yüzden sizlerle gurur duyduk.” Dedi. Prof. Dr. Orhon ayrıca şunları ekledi, “Sunumlarınızda her birinizin farklı şeyler ürettiğini, farklı yaklaşım biçimlerinizi gördük. Sadece sorunu çözen değil, sorunu da üretebildiğinizi gördük çünkü sorun tarif edebilmek ve tasarlamak da çok önemli. Biz sizi böyle ikili bir kurgu içinde bulduk. Tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum ve Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümü olarak her zaman sizleri bekliyor olacağımızı hatırlatmak istiyorum.”

Ödüller sahiplerini buldu

Kapanış konuşmasının ardından  üstün başarı ödülleri de sahiplerini buldu. Üstün Başarı Ödülüne layık olan kurumlar, analitik düşünme problem çözümü ve sinema ile gençlik ilişkisini en iyi şekilde ortaya koyması nedeniyle TED Eskişehir Koleji; neden sonuç ilişkileri ve yaratıcı sorun çözümü ile sinema ve gençlik ilişkisini en iyi ortaya koyması nedeniyle Özel Atayurt Koleji Anadolu ve Fen Lisesi; sinema ve gençlik ilişkisi, kuram ve alan yazım konularında gösterdiği performans sebebiyle Özel Bahçeşehir Koleji; araştırma, yaratıcı yaklaşım ve sinema ile gençlik ilişkisini en iyi şekilde ortaya koyması nedeniyle MAT-FKB Özel Gelişim Anadolu ve Fen Lisesi oldu.

 G?nderen: haber