Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi

 
Faaliyet Alanı : Eskişehir Anadolu Üniversitesi
Adres :
Yunusemre Kampusü, 26470 Eskişehir, Türkiye
Telefon : (0 222) 335 05 80
GSM : (0 222) 335 36 16
Email : aubhim@anadolu.edu.tr

Öğrenci Destek Hizmetleri

Öğrenci Destek Hizmetleri
Kampusler: Anadolu Üniversitesi kampusleri son yıllarda yapılan bir değerlendirmede, doğal güzellikleri ve konumları açısından Türkiye’nin en iyi kampuslerinden biri olarak belirlenmiştir.

Ulaşım: Üniversite, Yunus Emre ve İki Eylül kampusleri arasında sıklıkla ve ücretsiz olarak otobüs servisi olanağı sağlamaktadır.

Sağlık: Öğrenciler Anadolu Üniversitesi’nin Yunus Emre kampusundeki hastanesinden yararlanabilirler. Göz muayenesinden psikiyatriye, diş tedavisinden, ameliyatlara kadar pek çok sağlık hizmetinden yararlanabilirler ve gerekli görüldüğünde diğer hastanelere sevk edilebilirler.

Psikolojik Danışma: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Merkezi öğrencilerin üniversite hayatına uyum sağlamasına yardımcı olurken, kişisel problemlerine de çözümler aramaktadır. Merkez ayrıca; öğrencilere yarı zamanlı iş bulma, ev bulma ve çevreye uyum konularında da yardımcı olmaktadır.

İnternet: Kampuste yer alan pek çok internet kafe öğrencilerimizin hizmetindedir. Her iki kampuste de belirli noktalarda kablosuz İnternet erişimi mevcuttur. Bütün İnternet hizmetleri ücretsizdir.

Yemek: Yunus Emre ve İki Eylül kampuslerindeki yemekhaneler günlük yaklaşık 10.000 öğrenciye besin değeri yüksek öğle yemekleri sunmaktadır. Dört çeşit yemeğin fiyatı yaklaşık 60 Eurocent’tir. Bunun dışında kampuslerde fast food, alakart restoranlar ve kafeteryalar vardır. Ayrıca her fakülte ve yüksekokulda kantinler öğrencilerin hizmetindedir.

Alışveriş: Kampuste kitapevi, postane, banka, kuaför, şehirlerarası otobüs bileti satış noktası gibi pek çok mağaza ve market bulunmaktadır. Ayrıca, farklı noktalarda pek çok ATM bulunmaktadır.

Spor: Bütün öğrenciler farklı spor etkinliklerine katılabilirler. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Üniversite takımlarına katkılar sağlamaktadır. Bayanlar masa tenisi ve hentbol takımı ülkeyi pek çok uluslararası müsabakada temsil etmektedir. Pek çok öğrenci bireysel ve takım sporlarında kampus içi, ulusal ve uluslararası karşılaşmalara katılmaktadır.

Yoğun Yabancı Dil Programı: Yabancı Diller Yüksekokulu, Anadolu Üniversitesi öğrencilerine bir yıllık yoğun İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim programları sunmaktadır. Programın amacı öğrencilerin yabancı dil yeterliliklerini arttırmak ve Üniversitenin bazı programlarının İngilizce, Fransızca ve Almanca olması nedeniyle öğrencileri lisanstaki derslerine hazırlamaktır.

Yabancı Dil Programları: Yabancı dil becerileri küreselleşmede hayati bir rol üstlendiğinden Üniversite; İngilizce, Rusça, İtalyanca, Japonca, Fransızca ve Almanca dil dersleri sunmaktadır.

Öğrencilere Parasal Yardım: Üniversite, akademik başarı kriterlerini karşılayan 2500 dar gelirli öğrenciye (toplam öğrenci sayısının yaklaşık %10 u) maddi destek sağlamaktadır. Bu öğrencilerin örgün eğitim programlarına kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yardımı alanlar akademik kriterleri yerine getirdikleri sürece bu yardımı 4 yıl boyunca almaya devam ederler.

Barınma: Sadece Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtları kampuste toplam 6500 öğrenciye barınma olanağı sunar. Buna ek olarak pek çok özel yurt vardır. Eşyalı ya da eşyasız ev tutmayı tercih eden öğrenciler

Eskişehir halkından büyük destek görmektedirler. Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi öğrencilere ev bulma konusunda yardımcı olmaktadır.

Öğrencilere Finansal Destek: Öğrencilerin, uluslararası bilimsel toplantılarda bildiri, poster sunmaları; ve uluslararası çevrelerde sanat etkinliklerini ve halk danslarını sergilemeleri teşvik edilmekte ve maddi olarak desteklenmektedir. Ayrıca 1000’den fazla öğrenci çeşitli birimlerde öğrenci işçi olarak istihdam edilmektedir.

Bahar Şenlikleri: Mayıs ayı boyunca, Üniversite festival havasındadır. Pek çok kulüp ve akademik birim müzikler ve oyunlar sergiler. Öğrenciler bu sayede yaratıcılıklarını rahatça sergileyebilirken, ulusal ve uluslararası grupların şenliklere katılımı bahar şenliklerini uluslararası bir platforma taşır.

Mezunlar Birliği: Anadolu Üniversitesi Mezunlar Birliği, mezunlar arasındaki iletişimi sağlamak, 11 öğrenciler, toplum ve mezunlar için çeşitli destek programları ve hizmetler sağlamak amacı ile kurulmuştur.  
Tags: üniversiteler anadolu üniversitesi -
Görüntülenme / Ziyaretçi : 683.757 / 673.489 .

Facebook yorum kodu